PIWO KOŹLAK

PIWO KOŹLAK

Gatunków piwa jest bardzo dużo, dzięki temu każdy może znaleźć odpowiednie dla siebie. Dla miłośników mocniejszych trunków powstał Koźlak (od niemieckiego słowa Bock). Jego historia zaczęła się w XIII wieku w Dolnej Saksonii, gdzie było warzone ze słodu pszenicznego. Swoją popularność zyskało po zbudowaniu Brązowego Browaru na życzenie Wilhelma V, który chciał, aby tam produkować późniejszego Koźlaka. Ograniczenia prawne wymusiły używanie słodu jęczmiennego, a nazwa zmieniała się przez lata.

Obecnie Koźlak jest gatunkiem mocnego piwa wydłużonej dolnej fermentacji ze słodu jęczmiennego. Cały proces, wraz z leżakowaniem, trwa do około 18 tygodni. Zawartość alkoholu to minimum 6% - odmiany mają różną moc i są produkowane w zależności od pory roku. Tradycyjny ma jasną barwę i zawartość alkoholu do 7,5%, podwójny albo inaczej dubeltowy jest ciemniejszy i silniejszy (około 10%). Kolejnymi rodzajami są jasny i majowy, które niewiele się różnią między sobą. Ten pierwszy ma właściwości rozgrzewające i jest produkowany na jesień, a drugi, jak sama nazwa wskazuje, ważony jest wiosną. Oba mają moc do 7,5%. Istnieje odmiana pszeniczna Koźlaka, która zawiera 30-60% słodu pszenicznego. Dla poszukiwaczy najmocniejszych piw jest odmiana lodowa. Polega ona na zamrożeniu gotowego wyrobu, a po rozmrożeniu zawartość alkoholu rośnie do 10-15%. 
Polskie browary zajmują się warzeniem Bocka, między innymi Lubelski, Fortuna w Miłosławiu czy Zamkowy w Cieszynie. Piwa te w sklepach widnieją pod nazwą Koźlak albo Bock.

Opinie (0)
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 4/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)